Ga direct naar
Inhoud

Score Engels in reformatorisch voortgezet onderwijs significant lager dan landelijk

woensdag 30 november 2011 16:53 Onderzoek van het lectoraat Engels aan Driestar Hogeschool wijst uit dat alle reformatorische scholen lager scoren dan de rest van de vo-scholen in Nederland. De examenresultaten vallen soms onder de landelijke minimumeisen. Bovendien is het verschil tussen schoolexamen en centraal examen groter dan toegestaan.

Het onderzoek maakt een vergelijking van examencijfers Engels tussen verschillende schooltypen en schoolrichtingen. Met het rapport is slechts het probleem exact in kaart gebracht. Johan van Wijk, lector Engels aan Driestar Hogeschool: “Het onderzoek wijst overduidelijk uit de reformatorische scholen op het gebied van Engels ver achterlopen. Dat wisten we al, maar het is nu op wetenschappelijke wijze aangetoond”. Verder onderzoek vindt plaats en moet aantonen hoe dit probleem veroorzaakt wordt en hoe dit opgelost kan worden. In het verdere onderzoek zullen observaties binnen het primair en voortgezet onderwijs plaatsvinden en interviews gehouden worden. Uiteraard zal er ook literatuuronderzoek gedaan worden.
De reformatorische scholen hebben nu tweeërlei taak: het absolute cijfer voor het centraal examen laten stijgen en het verschil tussen school- en centraal examen onder de norm van 0,5 brengen.

Opvallende resultaten

Enkele opvallende resultaten uit het onderzoek zijn:

  1. Er is een significant verschil tussen de cijfers van het centraal examen van 2005 t/m 2009 van de reformatorische en niet-reformatorische scholen. De gemiddelde cijfers zijn respectievelijk 5,53 en 6,48. Het is niet zo dat de hoogte van de cijfers per opleiding evenveel van elkaar verschilt. Bij niet-reformatorische scholen scoort vmbo BKL het hoogst met 6,69, terwijl dezelfde opleiding bij reformatorische scholen het laagst scoort met 5,18.
  2. Een vergelijking met andere bijzondere scholen maakt duidelijk dat deze niet hetzelfde patroon vertonen als de reformatorische scholen. Zo scoren evangelische scholen niet lager dan gemiddeld; islamitische scholen wel, maar ook voor andere vakken zitten zij onder het gemiddelde en gereformeerde scholen scoren alleen lager op vmbo BKL en op de havo.
  3. Een andere veronderstelling die bevestigd is door het onderzoek is de verhouding tussen schoolexamen en centraal examen. Bij reformatorische scholen is het verschil beduidend groter. Hebben niet-reformatorische scholen een gemiddeld verschil van 0,251, bij de reformatorische scholen is dit 0,741. Wat de andere vakken betreft, hebben de reformatorische scholen een kleiner verschil dan de niet-reformatorische scholen. Alle scholen scoren voor alle vakken gemiddeld hoger voor het schoolexamen dan voor het centraal examen.
  4. Ook de cijfers voor het centraal examen van de andere vakken zijn op reformatorische scholen gemiddeld hoger dan van de andere scholen. Er is een significant verschil van 0,2 punt.
  5. Verder is gekeken naar de verschillen binnen de reformatorische scholen. Er zijn duidelijke verschillen per school en per afdeling te constateren.
  6. Ten slotte is het verloop van de cijfers van 2005 t/m 2009 berekend. Hieruit is gebleken dat er bij de niet-reformatorische scholen een daling is waar te nemen. De jaren 2005 en 2007 zijn op reformatorische scholen significant lager dan 2009. Alle jaren scoren niet-reformatorische scholen hoger, alleen in 2006 is er op het vwo geen verschil. Er zijn geen duidelijke patronen te ontdekken.

Aanleiding en vraagstelling

Al jaren kampen reformatorische scholen met lage examenresultaten voor Engels. Het is een van de doelstellingen van het lectoraat Engels aan Driestar Hogeschool om inzicht te verkrijgen in de voornaamste oorzaken van het probleem met Engels binnen het reformatorisch onderwijs. Om de vo-scholen aanbevelingen te kunnen geven over een mogelijk succesvolle aanpak van de problematiek, is dit onderzoek gehouden.

«Terug

Share |

Archief > 2012

mei

april

maart

februari

januari





Snelkoppelingen